Buddhistisk fredsmonument innviet

Tirsdag 14. juni ble et monument til ære for Den 14. Dalai Lama innviet på Bjørndal. Flere hundre mennesker var til stede.

Annonse

Monumentet er en buddhistisk pagode i tradisjonell tibetansk stil. Pagoden - en stupa for fred - er tilegnet Dalai Lama og markerer hans nære tilknytning til Norge. Pagoden vil minne om at Dalai Lama ble tildelt Nobels fredspris i Oslo i desember 1989.

Karma Tashi Ling

Pagoden er bygd av det tibetanske buddhistsenteret Karma Tashi Ling på senterets eiendom på Bjørndal og er elleve meter høyt. Monumentet inneholder et tempelrom for meditasjon og bønn. Karma Tashi Ling er tilknyttet den tibetanske Karma Kagyu-tradisjon. Ca. 600 personer er tilknyttet senteret.
Innvielsen av stupaen faller sammen med 30-årsdagen for etableringen av Karma Tashi Ling buddhistsenter. For Karma Tashi Ling var det også en stor dag da Dalai Lama i oktober 1988, året før han fikk fredsprisen, underviste i et stort telt ved senteret for ca. 500 mennesker.

Interreligiøs markering

Under innvielsesseremonien deltok 20 buddhistiske munker fra Tibet, Thailand, Burma og Vietnam med tradisjonelle buddhistiske ritualer. I tillegg ble det, i tråd med Dalai Lamas sterke engasjement for dialog mellom religioner, holdt en interreligiøs markering med representanter for en rekke religioner. Blant disse var Oslos nye biskop, Ole Christian Kvarme. På den interreligiøse markeringen ble det snakket om temaet religion som en kilde til fred i verden.
En taiji-gruppe holdt en kort oppvisning. Taiji kan forklares med hvordan mennesket kan fokusere energi. Det var også tibetansk folkedans ved det tibetanske samfunnet i Norge.

Tibetansk renselsesrituale

Avdekkingen av fredsstupaen ble foretatt etter at lamaer tilknyttet Karma Tashi Ling buddhistsenter hadde gjennomført et tradisjonelt tibetansk renselsesrituale. Lamaene strødde sambaka-blomster, som kommer fra en type tre som Buddha har sittet og meditert under. En stupa symboliserer menneskets dypeste natur og dets mulighet til å fjerne alle negative følelser, hat og vonde tanker for i stedet å fokusere på det positive. I stupaen er det murt inn våpen – pistoler og håndgranater – som symbol på menneskets seier over krig og hat.

Erling Lae tilstede

Byrådsleder Erling Lae og visepresident i Sametinget, Ragnhild Nystad var også til stede under innvielsen av fredsstupaen og holdt taler. Det var også kulturelle innslag med blant annet Hanne Krogh og Kuame Sereba.
Dalai Lama kom til Norge for tiende gang tirsdag 14. juni. På grunn av hans øvrige møteprogram kunne han ikke delta på innvielsen av stupaen, men hans offisielle representant i Nord-Europa – mrs. Takla – var tilstede og overbrakte hilsninger fra Dalai Lama.
Buddhistforbundet i Norge har 9000 medlemmer. For buddhistene i Norge er Dalai Lama en høyt respektert religiøs leder. Dalai Lama har også mange andre venner i Norge. Mange av dem var til stede ved denne historiske markeringen til ære for Dalai Lama.

 

Annonse