Nordstrands BladNyheter
Monumentet er en buddhistisk pagode i tradisjonell tibetansk stil. Pagoden - en stupa for fred - er tilegnet Dalai Lama og markerer hans nære tilknytning til Norge. Pagoden vil minne om at Dalai Lama ble tildelt Nobels fredspris i Oslo i desember 1989.
Pagoden er bygd av det tibetanske buddhistsenteret Karma Tashi Ling på senterets eiendom på Bjørndal og er elleve meter høyt. Monumentet inneholder et tempelrom for meditasjon og bønn. Karma Tashi Ling er tilknyttet den tibetanske Karma Kagyu-tradisjon. Ca. 600 personer er tilknyttet senteret.
Innvielsen av stupaen faller sammen med 30-årsdagen for etableringen av Karma Tashi Ling buddhistsenter. For Karma Tashi Ling var det også en stor dag da Dalai Lama i oktober 1988, året før han fikk fredsprisen, underviste i et stort telt ved senteret for ca. 500 mennesker.
Under innvielsesseremonien deltok 20 buddhistiske munker fra Tibet, Thailand, Burma og Vietnam med tradisjonelle buddhistiske ritualer. I tillegg ble det, i tråd med Dalai Lamas sterke engasjement for dialog mellom religioner, holdt en interreligiøs markering med representanter for en rekke religioner. Blant disse var Oslos nye biskop, Ole Christian Kvarme. På den interreligiøse markeringen ble det snakket om temaet religion som en kilde til fred i verden.
En taiji-gruppe holdt en kort oppvisning. Taiji kan forklares med hvordan mennesket kan fokusere energi. Det var også tibetansk folkedans ved det tibetanske samfunnet i Norge.
Avdekkingen av fredsstupaen ble foretatt etter at lamaer tilknyttet Karma Tashi Ling buddhistsenter hadde gjennomført et tradisjonelt tibetansk renselsesrituale. Lamaene strødde sambaka-blomster, som kommer fra en type tre som Buddha har sittet og meditert under. En stupa symboliserer menneskets dypeste natur og dets mulighet til å fjerne alle negative følelser, hat og vonde tanker for i stedet å fokusere på det positive. I stupaen er det murt inn våpen pistoler og håndgranater som symbol på menneskets seier over krig og hat.
Byrådsleder Erling Lae og visepresident i Sametinget, Ragnhild Nystad var også til stede under innvielsen av fredsstupaen og holdt taler. Det var også kulturelle innslag med blant annet Hanne Krogh og Kuame Sereba.
Dalai Lama kom til Norge for tiende gang tirsdag 14. juni. På grunn av hans øvrige møteprogram kunne han ikke delta på innvielsen av stupaen, men hans offisielle representant i Nord-Europa mrs. Takla var tilstede og overbrakte hilsninger fra Dalai Lama.
Buddhistforbundet i Norge har 9000 medlemmer. For buddhistene i Norge er Dalai Lama en høyt respektert religiøs leder. Dalai Lama har også mange andre venner i Norge. Mange av dem var til stede ved denne historiske markeringen til ære for Dalai Lama.
Publisert tirsdag 21. juni 2005 kl. 00:00.
Sist oppdatert tirsdag 21. juni 2005 kl. 12:42.
Handleturen på Rema 1000 ble et heller ugjestmildt møte med Norge.
Høstjakt på menn
Nordstrandsjenta Tonje Danielson (28) er en av åtte bønder som skal jakte på kjærligheten på TV2 i høst.
Skrapte seg rik!
Biodun Omoyeba Ehis trodde ikke sine egne øyne da hun skrapte Flaxloddet hjemme ved kjøkkenbordet. I løpet av et par sekunder var 25-åringen blitt eier av en bil til 600.000 kroner.
Aggresive, truende og berusede
Manglerudpolitiet har nå innført nulltoleranse overfor de såkalte «asfaltarbeiderne».
Skattesøk
Søk i skattelistene.
Nettgjest
Les svarene fra våre nettgjester.
Eiendomsbasen
Sjekk hva boligen til naboen ble solgt for.
Oslobloggen
Les våre blogger på Oslobloggen
(32 bilder)
St. Hansaften slik vi vil ha den
(11 bilder)
(23 bilder)
(13 bilder)
Teppesvindlerne herjer igjen
To av Nordstrands Blads lesere vil igjen advare mot pågående teppesvindlere. Og de er ikke alene om å ha dårlige opplevelser.
Rusken tok saken
Først brant russebussen på parkeringsplassen ved Skulleruddumpa. Deretter tok det lang tid før vraket ble fjernet. Men en søppelhaug ble liggende. Så kom Rusken torsdag formiddag.
Slått ned på parkeringsplass
En 22 år gammel mann ble natt til tirsdag slått ned på Holmlia.
| SVT HD: | 19:30 | Rapport |
|---|---|---|
| NRK Alltid nyheter: | 19:30 | Ekot |
| BBC World: | 19:30 | World Business Report |
| Zee TV: | 19:30 | Zee News |
| Sky News: | 19:30 | Sky News at Six |
Export =