Annonse

Søk

Hvor vil du søke?

+ Innhold A-Å

Historiske funn i gjørma

Utgraving:

Arkeolog Kristine Reiersen jobber med utgravinger der stamhuset på Ekeberg hovedgård sto før det ble sent til restaurering. Her ved det som trolig er en kokegrop.
Bestill bildet Kjøp bilde


  • Del på nettet
  • Tips en venn via epost
  • Skriv ut

Tips oss »

Arkeolog Kristine Reiersen har avansert fra gravemaskin til teskje og graver nå fram det som er trolig er en gammel kokegrop under stamhuset på Ekeberg hovedgård.

Ekeberg: Selve stamhuset ble tidligere i høst demontert og kjørt til Namsos for restaurering. I mellomtiden har Kristine Reiersen, som er arkeolog hos Byantikvaren i Oslo kommune, gått løs på oppgaven med utgraving av grunnen under huset.

For noen uker siden startet arbeidet med gravemaskin. Nå er gravemaskinen parkert, og finere verktøy tatt i bruk.

– Vi har avansert fra gravemaskin til teskje og prøver nå å få kontroll på gjørma, sier Kristine Reiersen.

Kokegrop

Ved hjelp av frostmatter og et telt prøver de å holde gropa tørr og frostfri.

– Her er det leire til ørene, dette likner kanskje mest på gjørmebryting, sier Kristine Reiersen.

Under stamhuset er det gjort en del interessante funn. Blant annet noe som trolig er en gammel bålplass.

– Vi tror det er en kokegrop, men vet ikke helt ennå. Men det er brente steiner og en del kull her, sier Kristine Reiersen som har fjernet en moderne grøft for å få bedre tilgang til kokegropen.

Utgravingen er ennå på forstadiet og det er de øverste lagene som skrapes vekk. Arkeologene ser blant annet forskjell på naturlig leire og det som er gravd ned. I tillegg til den ene kokegropen er det andre felt som er interessante, blant annet en steinsetting. Denne er bare renset med gravemaskin og det er altfor tidlig å si hva dette er.

– Vi ser at det er mørke kladder andre steder også, nå må vi skrape dem fram, ta bilder og så tegne funnene, sier Kristine Reiersen.

Det er altfor tidlig å datere funnene, men det som er helt sikkert er at de stammer fra før stamhuset på Ekeberg hovedgård som ble satt opp i 1773.

Unikt område

Det er vanskelig å si hvor lenge utgravningene vil fortsette, fordi vinteren ikke er den mest takknemlige årstiden å jobbe med leire, gjørme og vann. Til tross for utfordringene er det ingenting å si på humøret til arkeologen.

– Dette er kjempekjekt, det er så spennende, sier Kristine Reiersen entusiastisk.

Kristine Reiersen har ansvaret for Oslo Øst, og er veldig fascinert av Ekebergområdet.

– Området har alt, her er skålgroper, graver og gamle bosettinger. De sporene som er synlige i dagen stammer fra jern- og bronsealderen, forteller hun.

Noe av det hun synes er spesielt fascinerende er at man kan gå fra middelalderen i Gamlebyen, via jern- og bronsealder på Ekeberg til steinalderen ved Sjømannsskolen.

– Det er dette som gjør området så unikt, sier hun.

Publisert mandag 17. desember 2007 kl. 00:00.
Sist oppdatert mandag 17. desember 2007 kl. 13:04.

Annonse

Kommentarer



» Les reglene i sin helhet og hvordan vi håndterer overvåkningen.


Toppsaker dittOslo.no

rohde Mindreårig gutt innrømmer overgrepet

Politiet har i dag hentet inn en mindreårig gutt, som har erkjent voldtekten av 8-åringen på Skøyen skole.

HÅP OM OPPKLARING: Leter etter ung gutt etter voldtekt

Politiet leter etter en ung gutt etter den angivelige voldtekten av en åtte år gammel gutt på Skøyen skole tirsdag.

Basic Warning Lørdag kan de vinne i Oslo Spektrum

Denne uken slipper MGPjr-håpene i Basic Warning tre musikkvideoer. Lørdag gjelder det i Oslo Spektrum.

VIL KJEMPE FOR ØSTKANTEN: – Østkanten har både det beste og det verste

Tone Tellevik Dahl (Ap) tar nominasjons- «striden» i partiet med knusende ro. Det gjør hun ikke når vi spør om levekårsforskjeller.

Snarveier

Skattelister Skattesøk

Søk i skattelistene.

Nettgjest Nettgjest

Les svarene fra våre nettgjester.

Eiendomsbasen Eiendomsbasen

Sjekk hva boligen til naboen ble solgt for.

Oslobloggen Oslobloggen

Les våre blogger på Oslobloggen

Boltreplass: 30 år på Nordseter

Nordseter borettslag fyller tretti år denne sommeren.

+ Flere

rekkehus Hard kamp om rekkehusene

Mange hundre tusen over takst. Det er resultatet når rekkehus blir solgt på Oppsal, Ulsrud, Hellerud og Bøler.

+ Flere

isbre: Renere avrenning fra snødeponiet

Ganske raskt på nyåret ble snødeponiet på Åsland fylt opp. Restene vil nok bli liggende inn i ny sesong.

+ Flere

Søk i skattelistene
for 2008

Nyheter på tv/radio

NRK Alltid nyheter: 12:07 Alltid Nyheter
TV2 Danmark: 12:10 Regionale nyheder
DR1: 12:10 Jersild Live
NRK 2: 12:10 Distriktsnyheter
NRK 2: 12:10 fra Hordaland og Sogn og Fjordane

» Gå til TV Guiden

Annonse