Nordstrands BladNyheter
Karen Inger Brækkan, Anna Liisa Vehvilainen, Maibritt Christensen og Kirsten Danielsen i dyp konsentrasjon.
Kjøp bilde
Maibritt Christensen viser frem matchende skjerf og lue som har blitt laget på hakkenål.
Kjøp bilde
Christensen demonstrerer hvordan man bruker en hakkenål.
Kjøp bilde
Østensjø Husflidslag inviterte til hyggelig sosialt samvær og husflidsaktivitet på Bøler gård sist lørdag.
Kjøp bilde
BØLER: Lørdag markerte startskuddet for jubileumsfeiringen av Østensjø husflidslag som mandag den 10. mars fyller fem år. Jubileet markeres med ulike aktiviteter hver dag denne uken.
Lørdag var det «åpen dag» på Bøler gård, og husflidslaget inviterte til hyggelig sosialt samvær. Blant teknikkene som stod på programmet denne lørdagen var bruk av snorgaffel og hakkenål. Dette er teknikker som er flere hundre år gamle.
Man vet at man brukte snorgaffelen til å lage snører med på 1600-tallet, forteller Maibritt Christensen, leder av Østensjø husflidslag.
Den lille tregaffelen som man bruker til å knytte snører med, ble dokumentert brukt på 1600-tallet, men det er all grunn til å tro at teknikken er mye eldre enn det. Før snorgaffelen ble oppfunnet, brukte man gjerne fingrene til å utføre den samme teknikken.
Snørene ble brukt til kanting, pynt og snørebånd i mange hundre år, kanskje lenger. Østensjø husflidslag har tatt opp den gamle teknikken.
Jeg lærte teknikken her, og de som gjennomførte kurset fikk et «snorgaffelsertifikat», forteller Liv Grethe Heiberg.
Christensen viser også frem en såkalt hakkenål. Den minner om en strikkepinne med en liten heklekrok.
Det er en slags blanding av strikking og hekling, forklarer Christensen og viser frem vakre plagg som har blitt til med denne hakkenålen.
Min gamle håndarbeidslærer kalte dette for tunisisk hekling, i Tyskland bruker de fortsatt dette begrepet. Men engelskmennene kaller det for afghansk strikking, forklarer husflidslederen.
Teknikken kom til Europa på 1800-tallet og var en vanlig teknikk frem til 1920-tallet.
Grunnen til at hakkenålen falt litt bort, kan være at man bruker litt mer garn enn hvis man strikker, forklarer Christensen.
Østensjø husflidslag har om lag 200 registrerte medlemmer, i underkant av halvparten av disse er aktive medlemmer. Og folk i alle aldersgrupper er velkommen til å melde seg inn.
Vi har medlemmer helt ned i åtteårsalderen, og vi ønsker nye medlemmer hjertelig velkommen, sier Christensen og forteller at det blir aktiviteter gjennom hele uken på Bøler gård.
I kveld er det smykkelaging som står på programmet. I morgen er det igjen åpen dag. På lørdag avholdes det tradisjonelle vårmarkedet og da blir det anledning til å kjøpe vakre, hjemmelagde artikler av alle slag.
Ta kontakt med husflidslaget for mer informasjon om de ulike aktivitetene denne uken.
Publisert mandag 03. mars 2008 kl. 00:00.
Sist oppdatert mandag 03. mars 2008 kl. 12:47.
Mindreårig gutt innrømmer overgrepet
Politiet har i dag hentet inn en mindreårig gutt, som har erkjent voldtekten av 8-åringen på Skøyen skole.
Leter etter ung gutt etter voldtekt
Politiet leter etter en ung gutt etter den angivelige voldtekten av en åtte år gammel gutt på Skøyen skole tirsdag.
Lørdag kan de vinne i Oslo Spektrum
Denne uken slipper MGPjr-håpene i Basic Warning tre musikkvideoer. Lørdag gjelder det i Oslo Spektrum.
– Østkanten har både det beste og det verste
Tone Tellevik Dahl (Ap) tar nominasjons- «striden» i partiet med knusende ro. Det gjør hun ikke når vi spør om levekårsforskjeller.
Skattesøk
Søk i skattelistene.
Nettgjest
Les svarene fra våre nettgjester.
Eiendomsbasen
Sjekk hva boligen til naboen ble solgt for.
Oslobloggen
Les våre blogger på Oslobloggen
(17 bilder)
(29 bilder)
(14 bilder)
(14 bilder)
30 år på Nordseter
Nordseter borettslag fyller tretti år denne sommeren.
Hard kamp om rekkehusene
Mange hundre tusen over takst. Det er resultatet når rekkehus blir solgt på Oppsal, Ulsrud, Hellerud og Bøler.
Renere avrenning fra snødeponiet
Ganske raskt på nyåret ble snødeponiet på Åsland fylt opp. Restene vil nok bli liggende inn i ny sesong.
| SVT HD: | 12:05 | Debatt (1) |
|---|---|---|
| SVT 1: | 12:05 | Debatt (1) |
| NRK Alltid nyheter: | 12:07 | Alltid Nyheter |
| TV2 Danmark: | 12:10 | Regionale nyheder |
| DR1: | 12:10 | Jersild Live |