NYGAMMEL RUTE: I åtte måneder har bydelsbuss 75 gått opp og ned Lambertseterveien. Snart er den tilbake i ruten om Sæter.

Skål for Sæterbussen!

Fra mandag 30. april skal bydelsbussen igjen kjøre om Sæter. Oslo Sporveier kom med gladmeldingen tirsdag ettermiddag.

GLEDE: Åshild Haraldsen og Reidar Rasch i Nordseter pensjonistforening var raske til å hente frem champagneglassene da nyheten om Oslo Sporveiers snuoperasjon kom.

Annonse

NORDSTRAND: – Vi har funnet en løsning for å trafikkere Sæter med linje 75. Vi har vært lydhøre overfor mange tilbakemeldinger og ønsker fra våre passasjerer. Jeg vil dessuten gi Nordstrands Blad femti prosent av æren for at dette nå er en realitet, sier trafikksjef Tore Bogen om snuoperasjonen.

Facebook-knapp kommer her

Fra siste aprildag skal bussen gå samme rute som i dag over Lambertseter, men får to turer om Sæter. Den går Lambertseterveien til Kastellet, videre Ekebergveien til Sæter, så Nordstrandveien til Oberst Rodes vei og opp igjen Lambertseterveien. Neste tur går motsatt, det vil si at den svinger til venstre i Oberst Rodes vei når den kommer fra Lambertseter.

– Dette gjør vi for at de som tar bussen fra Nordseter skal slippe å bli med hele runden om Lambertseter når de skal hjem igjen, forklarer Bogen.

Flagget

Nyheten ble mottatt med jubel på Nordseter gård. Dessverre var de fleste medlemmene av Nordseter pensjonistforening gått hjem for dagen, men Ragnhild Egge og Rolf Asbjørnsen hentet flaggene og markerte sin glede.

– Helt fantastisk. Bussen har vært et daglig tema helt fra ruten til Sæter ble nedlagt i august. Jeg har håpet det skulle ordne seg, men drømmer går sjelden i oppfyllelse. Det har den gjort i dag. Dette er topp for oss alle, særlig for de med rullator. Den får de ikke med seg på trikken, derfor har de måttet bruke drosje, sier Ragnhild Egge.

Rolf Asbjørnsen mener at bussrute til Sæter er et "være eller ikke være" for eldre på Nordseter.

– Vi har sett bussen gå tom forbi oss opp og ned til Lambertseter, vi har behandlet saken i Eldrerådet og skrevet flere brev til Oslo Sporveier. Svar har ikke vi fått, men nå i dag føler jeg stor glede. Vi skal sørge for at bussen fylles opp med blide pensjonister på vei til trygdekontor, bank, post, butikker og kirkegård, lover han.

Malurt

Leder og nestleder i Nordseter pensjonistforening, Reidar Rasch og Åshild Haraldsen, hentet frem champagneglassene da nyheten kom, og Haraldsen sprudlet over nyheten.

– Vi har vært så fortvilede. Jeg tror ikke Oslo Sporveier skjønte hva de gjorde da de la ned ruten til Sæter fra et boligfelt med så mange eldre. Det blir rene 17. mai dette her. Vi skal flagge både onsdag og torsdag og feire skikkelig.

Feire vil også sjefen selv, men Reidar Rasch må først helle noen dråper malurt i begeret.

– Dette er bra og gjøre mange glade. Det skulle bare mangle. Det har vært åtte måneder med vilkårlig og respektløs behandling av eldre med ekstra transportbehov. Oslo Sporveier burde brukt denne tiden til å utvide tilbudet. Det er et stort behov for tverrgående linjer til Sæter, tordner han.

– Før jeg slipper jubelen helt løs vil jeg også vite om det igjen blir service på bussen. Slik som det er nå føler jo folk med rullator seg som et problem for sjåføren, legger han til.

– Men, smiler Rasch. Nå skal vi først og fremst bare være glade. Dette vedtaket betyr veldig mye for veldig mange.
 

 

Annonse