Nordstrands BladNyheter
– Du må selv være med å utrette de forskjellene du ønsker i verden, sier Shafi Adan som i høst organiserte leksehjelp for medelever på Bjørnholt skole. Foto: Øystein Dahl Johansen
Kjøp bilde
BJØRNHOLT: – Det dropper ut 18.000 elever fra videregående hvert år. To tredjedeler av disse har minoritetsbakgrunn. Beregninger viser at man ved å få tilbake én tredjedel vil spare fem milliarder kroner. Motivasjonen er å gjøre en forskjell og hjelpe andre ungdommer, sier Shafi, som går i 3. klasse allmennfag på Bjørnholt skole.
Shafi ble kåret til Årets unge leder på NHO-konferansen i januar i fjor. Han sitter i en rådgivningsgruppe, med blant andre politiet, samt en rådgivningsgruppe i Landsrådet for Norges barne- og ungdomsorganisasjoner. Han har vært med på å arrangere Gründercamp og utdanningsmesse på skolen. I tillegg er han engasjert i Agenda X, som er Antirasistisk senters ressurssenter for ungdom.
– Alle er ikke like heldige, og jeg vil skape et opplegg rundt ungdom slik at de kan lykkes i livet. Men suksess skapes bare i samarbeid med andre, sier gründeren som startet egen bedrift og solgte leksehjelp-programmet inn til Bjørnholt skole.
Han ansatte bachelor- og masterstudenter som lærere og en gruppe elever fikk tilrettelagt hjelp til lekser på ettermiddagen. Skolen skal ifølge Shafi være så fornøyd med opplegget at de vil fortsette med det til våren.
Shafi liker å se på seg selv som gründer og entreprenør. Den driftige 18-åringen har lyst til å studere på Harvard, men ser først og fremst muligheten for å utvikle firmaet sitt her hjemme, så derfor satser han på siviløkonomistudier på BI.
– Jeg har mange jern i ilden. Nå er ilden varm. Siden det har vært en suksess på Bjørnholt kan det bli det på andre Oslo-skoler også. Du må selv være med og gjøre den forskjellen du ønsker i verden, sier Shafi og siterer Gandhi.
18-åringen er engasjert på mange nivåer, har men får likevel tid til skolearbeid.
– Pappa brukte å si at man må ofre noe for å komme noe sted. Før pleide jeg å sove lenge, men nå ofrer jeg noen timer søvn og får utrettet masse, sier han.
Publisert torsdag 21. januar 2010 kl. 00:00.
Sist oppdatert torsdag 21. januar 2010 kl. 12:06.
Fylkesmannen sier ja
Fylkesmannen er klar i sin innstilling til Miljøverndepartementet. Det blir kunstisbane på Bogstad.
– Har vært et helvete
Judo, turn, langrenn, hopp, bryting, tennis, fotball, basket, håndball, bandy og mye mer. Ullern IFs 100-årige historie inneholder et bredt spekter av idretter og mange store prestasjoner, både på og utenfor arenaene.
Vant med 20 mål
Nordstrands håndballdamer vant 40-20 mot andredivisjonslaget Lunner i tredje runde i NM. – Vi spilte en god kamp, sier trener Sigvald Andreassen.
– Med fare for livet!
Å være fotgjenger fra Grefsensiden til og fra Nydalen er risikosport – er det for mye å be om en fotgjengerovergang? spør fortvilte beboere.
Skattesøk
Søk i skattelistene.
Nettgjest
Les svarene fra våre nettgjester.
Eiendomsbasen
Sjekk hva boligen til naboen ble solgt for.
Oslobloggen
Les våre blogger på Oslobloggen
(17 bilder)
(29 bilder)
(14 bilder)
(14 bilder)
Nordstrand kirke synger for Norden
Nok en gang er det tid for samarbeidsprosjektet ”Nordisk gudstjeneste”. Hvert fjerde år blir messen sendt fra Norge. Årets messe blir sendt fra Nordstrand kirke.
Rask reaksjon
Ledningene som hang og slang i Promaden er nå festet til de nye stolpene.
Vil ha info-møte om Åsland-området
Det er mange planer for Åsland-området, og nå er Gjersrud/Stensrud-utbyggingen tatt opp av skuffen igjen. Dette krever informasjon.
| NRK 2: | 03:15 | fra Sør- og Nord-Trøndelag |
|---|---|---|
| BBC World: | 03:30 | Asia Business Report |
| Sky News: | 03:30 | CBS News |
| NRK 2: | 03:35 | fra Nordland |
| RTL 1: | 03:37 | RTL Nachtjournal - Das Wetter |
Kommentering tilgjengelig mellom kl. 07:00 og kl. 23:00