God kamp: Maria Homme spilte bra på streken til NIF. Her sklir hun forbi Stabæks Christina Solheim Andersen (venstre) og Linda Guttormsen (høyre) og scorer ett av sine fire mål. ( Foto: Arild Jacobsen)

Kjøp bilde

Løp i fra Stabæk

Gode målvakter, strålende forsvarsspill og giftige kontringer. Håndballjentene til NIF slo Stabæk 28-21 i Stabæk Open.

Fighter: Nykomlingen Tonje Asheim gir alt både i forsvar og angrep, og bergenseren er en fin tilvekst for NIF.

Kjøp bilde

Toppscorer: Anne Kjersti Suvdal ble NIFs toppscorer med ti mål mot Stabæk.

Kjøp bilde

Fakta

Stabæk IF 21(10)
Nordstrand IF 28(12)
Stabæk Open håndball, damer.
Nadderudhallen.
NIF: Alma Hasanic, Kathrine Sætre - Randi Jørum Sulland 1, Oda Brødholt 2, Ingrid Loftheim 1, Christine Homme, Anne Kjersti Suvdal 10(3), Lillann Eeg Kjærnsmo 4, Maria Homme 4, Jenny Græsholt 2, Zoe van der Weel 1 og Tonje Asheim 3.
Målscorere Stabæk: Stine Bredal Oftedal 5, Kristin Nørstebø 4, Karoline Næss 3, Linda Guttormsen 2, Thea Karlshaugen Pettersen 2, Christina Solheim Andersen 2(1) og Jenny Handal Sneve 1.
Utv: NIF: 2x2 min. Stabæk: 1x2 min.
Tilskuere: 60
Dommere: Alexander Baklie (Snarøya IL) og Espen Rønning (Lillehammer/Faaberg HK).

Annonse

Bekkestua: – I store deler av kampen er vi veldig bra, sier trener Sigvald Andreassen.

Stabæk var aldri i nærheten, og det er det verdt å ta med seg selv om vi bare skriver 13. august.

– Det er veldig stor forskjell på trenings -og seriekamper, så vi må ikke ta av selv om vi vinner et par kamper. Vi må fortsette å jobbe kynisk, sier Andreassen.

Gir selvtillit

NIF feide Stabæk av parketten i Skjærgårdslekene forrige helg, men da spilte Stabæk uten sine fire nybakte juniorverdensmestere.

Fredag kveld var de med i Nadderudhallen, men bortsett fra Stine Bredal Oftedal så utgjorde ikke de noen trussel for NIF.

For gjestene var skarpere i alle spillets faser.

Bakerst sto Alma Hasanic (åtte redninger) før pause, og Kathrine Sætre (ti redninger) etter pause.

– Begge keeperne var gode, og det gjør det vanskelig å velge, sier Andreassen.

Forsvarsspillet var bra, anført av nykomlingen Tonje Asheim (eks. Bjørnar).

– Vi har satt en bra standard i forsvarsspillet vårt, sier Andreassen.

Og med godt defensivt spill kommer kontringene og de lette målene, og her var NIF veldig gode.

Forrige sesong var NIF irriterende slurvete i denen fasen, fredag kveld løp de Stabæk i senk.

– Vi skal ikke legge for mye i seieren, men det gir oss selvtillit. Og så er det alltid moro å slå en «nabo», sier Andreassen.

Moro med NIF

Anne Kjersti Suvdal ble toppscorer med ti mål, og nå koser hun seg på håndballbanen igjen.

– Jeg bommet på de fire første skuddene mine, men alle jentene jobbet for å få meg opp igjen. Forrige sesong hadde jeg sittet på benken og «grini», sier Suvdal.

Etter at Amanda Kurtovic, Else-Marthe Sørlie Lybekk og Arnhild Holmlimo forsvant er de unge jentene nødt til å ta ansvar.

– Vi er et LAG nå, og jobber mye bedre sammen. Nå har vi ikke de store «kanonene» som kan vinne kamper på egenhånd, sier Suvdal.

Venstrekanten roser trener Andreassen for å gi alle spillerne tillit.

 

Annonse