REpresenterer USA: BSK/NIF-spilleren Martin Clemons Axelsson spiller på landslaget til USA. foto: Arild Jacobsen

Martin klar for USA

BSK/NIFs Martin Clemons Axelsson (30) representerer USA - i håndball.

Annonse

Nordstrand: Søndag satte Martin seg på flyet til den gamle OL-byen Lake Placid.

– Vi skal på samling foran det Pan-Amerikanske mesterskapet som spilles i Mexico om et par uker, forteller Martin.

30-åringen har dobbelt statsborgerskap - amerikansk og svensk.

– Faktisk har jeg bare vært i USA en gang i hele mitt liv, og det var da vi spilte kvalifisering til dette mesterskapet - så gutta på laget erter meg litt for det, sier Martin.

Den gang ble kvalifiseringen spilt i Guatemala,. og nå blir det tur til Mexico.

– Fine opplevelser, smiler 30-åringen.

Håndball i USA er en veldig liten idrett.

– Gutta på laget har stort sett doble statsborgerskap. Det er en som spiller i eliteserien i Kroatia, og to egyptere på laget. Han ene har landskamper for Egypt, forteller Martin.

Det Pan-Amerikanske mesterskapet blir et høydepunkt i karrieren.

– Det er et slags mimi-OL, så det blir veldig gøy.

– Hva er målet til USA?

– Vi håper jo på OL, men det blir veldig vanskelig. For både Argentina og Brasil har veldig gode lag, sier Martin, som scoret to av BSK/NIFs mål i 35-24 seieren mot Sandefjord lørdag.

 

Annonse