HOLMLIA/ÅSBRÅTEN: Roland Daus kunne ikke vært mer stolt av de unge på Holmlia.
Siden 1990 har han jobbet med Barne- og ungdomssenteret på Holmlia (BUSH). Han har bygget opp klubben med teskje, med ett mål for øye: Å gjøre livet bedre for alle som kommer innom.
– Dette er et sted for alle, alle skal bli sett, sier han.
Det er mye å se på inne på BUSH, og ikke bare alle barna som koser seg med aktivitetene sine.
Veggene er dekket av bilder av brukerne som holder til, og har holdt til, på klubben.
Det henger 26 år med historier på veggene, og Daus peker og forteller stolt om «sine» barn.
Han viser frem veggen med bilder av Omer Bhatti, som fortsatt holder til hos BUSH, og sier;
– Dette blir et museum en dag!
LES OGSÅ: Erna Solberg på rollelisten i BUSH-film
Skal bli gode på skolen
Flere og flere dropper ut av skolen. Det vil BUSH gjøre noe med.
Inne på medieverkstedet sitter kameramann Ulrik Daus (19) og prosjektleder Haddi Samba (27).
De forteller at de lager en dokumentar hvor de følger to ungdommer som har sluttet på skolen.
Ved neste stortingsvalg skal de invitere politikerne til klubben og vise den frem.
– Da skal politikerne få svare for seg.
Ulrik og Haddi, sistnevnte er utdannet i TV-produksjon og regi, gir opplæring til andre brukere som vil være med på medieverkstedet.
– Mange som har fått opplæring her, har kommet inn på filmskoler. Det er vanskelig å få praksis, de kan ikke bare troppe opp hos TV2, men her får de mulighet, forteller Daus.
– Dette er en talentfabrikk. Her er alt tilrettelagt og de får muligheten til å utvikle seg.
LES OGSÅ: Skapte folkefest på Holmlia
Lager låter
Det er ikke bare i medieverkstedet det jobbes hardt mens lokalavisen er på besøk.
Nede i musikkstudioet holder Nawaz (14) på å lage en ny låt. Han ble vinner av den årlige talentkonkurransen «Stjernejakt», som arrangeres på BUSH.
Anyan (9), Rahma (11), Daniel (9), Taulant (8) og Xander (10) har blitt med som publikum.
– De er på besøk for å se hva vi lager. Her lager vi sanger selv og vi er kreative. Det er bedre at de er her enn at de gjør noe galskap ute. Kanskje jeg kan inspirere dem? Hvem vet? sier Nawaz.
SE OGSÅ: Bildeserie: Vær stolt-festivalen 2015
Mestringsfølelse
Yassin El Barkani (23) sikrer barna før de klatrer selvsikkert opp den åtte meter høye klatreveggen.
Det er tydelig at Lionel (6), Malin (7) og Isach (8) ikke er nybegynnere, dette syns de ikke er skummelt i det hele tatt!
– Vi har klatret mange ganger, forteller de før de ivrig viser alle veggene de har klatret på.
– Jeg har tatt i taket! sier Malin fornøyd.
Klatrerommet er åpent for alle brukerne av klubben hver ukedag, men på lørdager er det åpent for dem som har nedsatt bevegelighet.
– Her er de i samme situasjon som hverandre, og de får tilrettelagte aktiviteter. Alle som sliter har klart veggen på åtte meter. Det er viktig for mestringsfølelsen. Her finner alle et sted hvor de passer inn, sier El Barkani.
Omvisningen går videre gjennom gangene, og vi møter mange barn som morer seg.
Nordstrands Blad er på besøk en torsdag, den kvelden i uka hvor de minste har klubben for seg selv.
Stemningen i klubben er veldig god, det er ikke antydning til krangling eller dårlig oppførsel.
– Ungene klarer seg veldig bra, det er ikke mange voksne som trenger å komme med pekefingeren og passe på dem, sier en stolt Daus.
LES OGSÅ:
15 år siden Benjamin Hermansen ble drept
Oppskrift på integrering
I tillegg til å ha mange forskjellige aktiviteter på klubben, drar de også på ferier sammen. Fast reisedestinasjon er Vestre Gausdal.
Daus forteller at de forandrer livet til barna med enkle grep.
– Det viktigste med turene våre er likeverd. Holmlia har mennesker med 140 forskjellige nasjonaliteter, og alle har ikke de samme tradisjonene som nordmenn som har egen hytte og får reise ofte. Da er det stas å kunne si at de har vært på ferie, sier Daus.
– Vi har et veldig godt samhold, alle hjelper til og alle lærer seg å omgås. Bedre integrering kan man ikke ha, spør du meg.
Daus forteller videre at de har en lang liste over de som har lyktes. Blant annet Omer Bhatti og Stella Mwangi, som begge har startet sine karrierer på klubben.
– Det syns jeg man skal være stolt over.
LES OGSÅ: Bilder og anmeldelser av årets skolerevyer
Omer Bhatti er der
Artist Omer Bhatti er fortsatt ofte å se på klubben, enten i musikkstudioet eller i discorommet.
– Her lærte Omer sine dansetrinn før han ble kjent, sier Daus, mens han viser frem discorommet.
– Omer går gjennom gangene her og ungene reagerer ikke. Han er jo en blitt del av inventaret, men ungene roper «vis oss en dans, Omer!», og så danser han for dem, sier Daus og ler godt.
– Det er impulser, inntrykk og et kreativt miljø som skaper talenter, sier han før han avslutter;
– Hvis du skal fortelle det positive ved Holmlia, så er du på rett sted når du er på BUSH!
Fakta: Har vært i drift siden 1990 Har ukesbesøk på ca 900 Koster 50 kroner i året Har åpent fra 13.00-16.00 hver ukedag, i tillegg til juniorklubb fra 17.00-20.00 torsdag kveld og ungdomsklubb på fredager fra 19.00-23.00 Barna får middag for 5 kroner Har mange forskjellige aktiviteter, som fotball, playstation, airhockey, klatrevegg, musikkstudio og medieverksted. Arrangerer den årlige talentkonkurransen «Stjernejakten |
SE OGSÅ: Bildeserie fra lysvandring 2015